FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Projekty uchwał na walne zgromadzenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Spółdzielnie mieszkaniowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
impresjonista
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 10 Cze 2011
Posty: 1

PostWysłany: Pią Cze 10, 2011 9:42 am    Temat postu: Projekty uchwał na walne zgromadzenie Odpowiedz z cytatem

Zarząd mojej spółdzielni mieszkaniowej zwołał walne zgromadzenie członków. Zrobił to pisemnie, zawiadamiając o czasie, miejscu i porządku obrad. Informował również o wyłożeniu sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad.
W wyznaczonym terminie zjawiłem się w siedzibie spółdzielni z przygotowanym wcześniej pismem, które zawierało prośbę o kopię interesujących mnie dokumentów. Było ich w sumie osiem, w tym cztery projekty uchwał : 1) projekt uchwały zobowiązujący Zarząd Spółdzielni do realizacji wniosków polustracyjnych 2) Projekt zmian w Statucie Spółdzielni 3) Projekt uchwały zatwierdzający Regulamin Rady Nadzorczej Spółdzielni
4) Projekt uchwały określający wysokość zobowiązań przeznaczonych na remonty, zaciąganych za zgodą właścicieli lokali znajdujących się w danym budynku.

Pracownik spółdzielni poinformował mnie, że nie otrzymam kopii projektów uchwał, ponieważ nie mam do tego prawa. Argumentem był fakt, iż art.8¹, ust.1 ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. nie wymienia projektów uchwał. Poprosiłem o stanowisko spółdzielni na piśmie i otrzymałem je w takiej treści : „Spółdzielnia Mieszkaniowa w …. informuję, że na podstawie Ustawy z dnia 14.06.2007 r/Dz.Ustaw z dnia 13.07.2007 r./ członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. W związku z powyższym nie przekazano Panu projektów uchwał, które będą poddane pod głosowanie na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków. Podpis Prezes S.M”

Moje wnioski po tym fakcie są takie : Prezes Spółdzielni odmawiając mi kopii projektów uchwał popełniła wykroczenie z art.27³ pkt.1) ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. , którym mówi, że kto będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej dopuszcza się do tego, że spółdzielnia nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii dokumentów, o których mowa w art. 8¹ – podlega karze grzywny.
Uzasadniam to tym, iż pomimo tego, że art. 8¹ wprost nie wymienia projektów uchwał, ale wymienia protokoły obrad organów spółdzielni. Wszystkie cztery projekty uchwał przygotowane na walne zgromadzenie są autorstwa Zarządu oraz Rady Nadzorczej. Oba są ciałem kolegialnym, zbierającym się na posiedzeniach, które muszą być protokołowane. Pewnie na któryś z ostatnich posiedzeń tych organów, przedmiotem posiedzenia były projekty uchwał przygotowane na walne. Projekty te, są niewątpliwie załącznikami do protokołu z posiedzenia. Ja jako członek spółdzielni mam prawo do kopii protokołów (wraz z załącznikami) z obrad Zarządu oraz Rady Nadzorczej.

Idąc dalej Prezes, odmawiając mi kopii uchwał rażąco ograniczyła moje prawo do wpływania na rozstrzygnięcia Walnego Zgromadzenia. Art. 8³, ust.12, daję mi prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał. Jak mogę zgłosić poprawkę np. do Regulaminu Rady Nadzorczej, który liczy wraz z projektem uchwały siedem stron. Czy mam go przepisać w siedzibie spółdzielni, a może nauczyć się wszystkich paragrafów na pamięć ?
Uważając, że postępowanie Spółdzielni wyczerpuję w pełni znamiona wykroczenia złożyłem zawiadomienie o wykroczeniu na policji.
Czy mam rację i czy postąpiłem słusznie ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Sylwester Ołdak
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 24

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie jestem zwolennikiem rozwiązań policyjnych. Według mnie powinieneś był z tymi paragrafami pójść do spółdzielni i im to wypomnieć, owszem, zagrozić policją jeśli nie dadzą ci kopii dokumentów, bo prawo do nich masz będąc członkiem spółdzielni, ale zgłaszanie wykroczenia chyba nic nie da.

Zresztą, nie znam konkretnych paragrafów ale w tym, na który powoływał się prezes spółdzielni, zacytowałeś w ten sposób:

"członek spółdzielni mieszkaniowej MA prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał..."

to ma czy nie ma prawa? to Twoja literówka, zapomniałeś tam napisać NIE (...ma prawo)? Bo jak oni piszą, że ma prawo, a zaraz potem dodają "W związku z powyższym nie przekazano Panu projektów uchwał" to są nieźle pokręceni Smile
_________________
http://centruminwestycje.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Spółdzielnie mieszkaniowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy