FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Jak obronić swoją działkę przed samowolą uciążliwego sąsiada

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 9:58 pm    Temat postu: Jak obronić swoją działkę przed samowolą uciążliwego sąsiada Odpowiedz z cytatem

Naruszeniem własności jest pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą. Tak będzie, gdy np. ktoś samowolnie zajmuje nasz budynek, lokal czy działkę bądź jej część.
Sąsiad może np. składować na naszej działce swoje materiały budowlane czy maszyny i twierdzić, że to jego teren, i nie chcieć go opuścić. Może też ogrodzić fragment naszego terenu i połączyć go fizycznie ze swoją działką.

Właścicielowi służy wówczas przeciwko naruszycielowi roszczenie o wydanie rzeczy – np. zajętego gruntu. Jest ono nazywane windykacyjnym, ale też wydobywczym, gdyż chodzi o odzyskanie nieruchomości z rąk nieuprawnionej osoby. Podstawę prawną takiego żądania stanowi art. 222 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, aby rzecz została mu wydana – wyjątek to sytuacja, że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do dysponowania rzeczą (np. prawo dzierżawy gruntu).

Kto może wystąpić z roszczeniem


Prawo skutecznego wytoczenia sprawy przed sądem ma osoba, która jest w danej chwili właścicielem nieruchomości. Przysługuje ono również współwłaścicielowi. Zgodnie bowiem z art. 209 k.c. każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

Właściciel, który występuje z pozwem do sądu, musi udowodnić swoje prawo własności. W przypadku tzw. nabycia pochodnego (czyli od kogoś innego – np. poprzedniego właściciela, co jest najbardziej powszechne) nie tylko musi wykazać fakt swego nabycia od poprzednika, ale często także prawa poprzedników. Co istotne, właściciel nieruchomości nie jest zmuszony, aby działać szybko i pochopnie

– jeżeli bowiem roszczenie z art. 222 par. 1 k.c. dotyczy nieruchomości, to nie ulega ono przedawnieniu.

Prawa posiadacza


Osoba, która zajęła cudzą nieruchomość, nie jest bezbronna. Poza przewlekaniem postępowania dysponuje tzw. zarzutami hamującymi – jeśli np. jest dzierżawcą, musi korzystać z gruntu do czasu zakończenia dzierżawy.

Gdzie składamy pozew

Przed wytoczeniem pozwu niezbędne będzie ustalenie sądu właściwego dla takiej sprawy. Zgodnie z art. 38 § 1 k.p.c. powództwo o własność lub o inne prawa rzeczowe na nieruchomości, jak również powództwo o posiadanie nieruchomości można wytoczyć wyłącznie przed sądem miejsca jej położenia. Jeżeli przedmiotem sporu jest służebność gruntowa, właściwość oznacza się według położenia nieruchomości obciążonej.

Przykład

Załóżmy, że nieruchomość jest położona w Ostrołęce albo w jej okolicach. Wchodzi więc w rachubę sąd z Ostrołęki, ale który – rejonowy czy okręgowy?

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tys. zł, ale oprócz spraw m.in. o naruszenie posiadania czy uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (tak wynika z art. 17 ust. 4 k.p.c.). Zatem spory o naruszenie posiadania trafią do sądu rejonowego. Inne spory także rozpatrzy sąd rejonowy, jeżeli ich wartość nie przekracza 75 tys. zł.

rp.pl
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
CosaNostra
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 9
Skąd: Mazury

PostWysłany: Pią Cze 12, 2009 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie trzeba być właścicielem działki, aby wystosować roszczenie o zaniechanie naruszeń. Umożliwia to roszczenie posesoryjne. Patrz art. 344 kc.
_________________
Bezpłatny Kurs Inwestowania w Nieruchomości - http://investkurs.bo.pl

Forum Inwestorów w Nieruchomości" - http://inwestorzy.fora.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy