FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Jak pożyczać od rodziny?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kredyty hipoteczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrikerson
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 02 Lut 2017
Posty: 5

PostWysłany: Sro Maj 03, 2017 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej spisać umowę jeśli nawet pożyczamy od rodziny bo różniej bywa w życiu :/
_________________
Niedroga polisa na życie w ubezpieczeniaonline.pl duży wybór!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
William_Munny
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 5
Skąd: Świdnica

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2017 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, właśnie szukałem takich porad Smile Dzięki wielkie za sprawdzone info Smile Z całą pewnością mi się przydadzą Smile
_________________
Ciasnota umysłowa, brak wyobraźni i nietolerancja są jak pasożyty. Zmieniają właściciela, zmieniają kształt i żyją wiecznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kalicki12
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 09 Paź 2015
Posty: 969

PostWysłany: Pon Sie 13, 2018 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co w ogóle pożyczać pieniądze? Zacząć pożyczać jest bardzo łatwo, ale ze spłatą długów możecie mieć poważne problemy. W sytuacji kryzysowej można zawsze ogłosić upadłość konsumencką - polecam poczytać o niej trochę więcej: https://wyjsczdlugow.pl/blog-upadlosc-konsumencka/oddluzanie-osob-fizycznych/.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diamond_princess
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 611

PostWysłany: Wto Sie 14, 2018 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To strasznie drażliwy temat dla mnie.. raz pożyczyłam pieniądze od brata, a później odkładałam sobie wszystko spod nosa żeby tylko go spłacić. Nie naciskał ale czułam strasznie duży dyskomfort. Zastanów się nad tym dwa razy, może lepiej pożyczyć pieniądze bezpośrednio z jakiegoś portalu? https://www.pozyczki-24.pl/. Zastanów się nad pożyczką przez internet na konto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kruppssa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 31 Lip 2015
Posty: 190

PostWysłany: Wto Sie 14, 2018 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brałem chwilówkę na majówkę i bardzo nam się te pieniądze na wyjeździe przydały. Pieniądze dostałem za 0 zł także generalnie nie dołożyłem do tego interesu ani złotówki. Jakbym miał brać na procent to pewnie bym sobie darował. Pożyczki szukałem przez porównywarki internetowe i najlepsze warunki znalazłem na stronie QCredit Mają duży rozrzut, mniej i bardziej popularne firmy, także jest z czego wybierać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Michał Konieczny
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 08 Paź 2018
Posty: 1

PostWysłany: Pon Paź 08, 2018 8:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bez powodu mówi się, że od rodziny się nie pożycza. Naprawdę lepiej tego nie robić. Kiedy potrzebowałem dodatkowej gotówki, skorzystałem z serwisu oferowanego przez https://matchbanker.pl/. Warunki umowy były elastyczne, co pozwoliło mi bez problemu spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Polecam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Oczak
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Sie 2016
Posty: 1064

PostWysłany: Czw Paź 18, 2018 5:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy o jaką gotówkę chodzi i w jakich stosunkach jesteśmy w danymi członkami rodziny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goska
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 11 Sty 2017
Posty: 821

PostWysłany: Nie Paź 21, 2018 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem za tym by pożyczać kasę od rodziny... Według mnie można za darmo pożyczyć kasę poza bankiem w https://www.money24.pl/ i to bez wychodzenia z domu. Możesz sprawdzić jaką dostępną kwotę pożyczki mają dla Ciebie, nie musisz jakoś wiele danych wpisywać, wystarczą te podstawowe Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tweeki
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 01 Maj 2017
Posty: 677

PostWysłany: Wto Lis 27, 2018 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja uważam że od rodziny najlepiej nie pożyczać , raz popełniłam ten błąd. Jak miałam problemy ze spłata zadłużenia skorzystałam z Rapida Money . Oferują do 25 tyś nawet na 60 miesięcy , mało formalności oraz brak ukrytych kosztów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OliwkaEs
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 38

PostWysłany: Czw Lip 04, 2019 6:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja już nie pożyczam od rodziny, ani rodzinie. Jak to się mówi z rodziną się nie robi interesów. Ja się zdecydowałam na pożyczki społecznościowe, są lepszą opcją, a też nie zajmują się nimi żadne banki. Jak nie wiecie co to jest, koniecznie zajrzyjcie sobie na stronkę: http://pozyczkispolecznosciowe.125mb.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SlopeUp
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 04 Lip 2019
Posty: 2

PostWysłany: Czw Lip 04, 2019 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najlepiej wcale
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz332
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 17 Lip 2019
Posty: 263

PostWysłany: Pon Lip 27, 2020 6:33 am    Temat postu: Re: Jak pożyczać od rodziny? Odpowiedz z cytatem

Weronika napisał:
Rzadko udaje się wybudować dom z własnych oszczędności - zwykle trzeba wspomagać się kredytem. Kto zamiast od banku woli pożyczyć pieniądze od rodziny czy przyjaciół, powinien wiedzieć, jak to zrobić zgodnie z prawem.
Umowę pożyczki należy sporządzić na piśmie. W umowie tej trzeba określić następujące informacje:

# datę i miejsce jej zawarcia,

# strony umowy, czyli kto udziela pożyczki i kto pożyczkę otrzymuje,

# kwotę pożyczki,

# zobowiązanie biorącego pożyczkę, że ją zwróci,

# termin udzielenia i zwrotu pożyczki,

# ewentualną wysokość odsetek (pożyczkodawca może chcieć w ten sposób zabezpieczyć się przed utratą wartości pożyczonych kwot, które mógłby w tym samym czasie zainwestować np. w lokatę bankową); wysokość odsetek ustalana jest w sposób dowolny przez strony, nie mogą być jednak drastycznie wysokie - wtedy oznaczałyby lichwę, która jest sprzeczna z prawem,

# sposób wypłaty i zwrotu pożyczki - może być to wypłata gotówki "z ręki do ręki" albo przelew bankowy - wtedy w umowie pożyczki należy wskazać numery kont obydwu stron; możliwe jest również zawarcie w umowie ustalenia stron, że kwota pożyczki będzie wypłacana w ratach,

# zdanie, że umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,

# własnoręczne podpisy stron.

Kiedy trzeba wypłacić pieniądze...

Jeśli w umowie nie podano terminu udzielenia pożyczki, wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po wezwaniu biorącego pożyczkę. Wezwanie to najlepiej wystosować w formie pisemnej. Pożyczkobiorca nie powinien zwlekać z wezwaniem do wypłaty pieniędzy, bo po 6 miesiącach od dnia podpisania umowy żądanie wypłaty pożyczki się przedawnia, co znaczy, że nie można dochodzić wypłaty pożyczki w postępowaniu sądowym.

Możliwa jest sytuacja, kiedy pomimo podpisania umowy pożyczkodawca ma prawo odstąpić od umowy i nie wypłacić pożyczki - na przykład jeśli się dowiedział, iż stan majątkowy pożyczkobiorcy jest tak zły, że zwrot pożyczki stał się wątpliwy (np. okłamał pożyczkodawcę, że uzyskuje dochody z umów o dzieło, podczas gdy od kilku lat utrzymuje się z zasiłków pomocy społecznej).

...a kiedy oddać


Może się zdarzyć, że w umowie nie podano (celowo lub przypadkowo) terminu zwrotu pożyczki. W takiej sytuacji pożyczkobiorca ma obowiązek zwrócić pożyczoną kwotę w ciągu 6 tygodni od dnia, kiedy pożyczkodawca wypowie umowę pożyczki. Wypowiedzenie to ma zazwyczaj formę wezwania do zwrotu pożyczki i może być dokonane pisemnie lub ustnie. Gdyby pomimo wezwania pożyczka nie została zwrócona, pożyczkodawca może dochodzić jej zwrotu w postępowaniu sądowym - może się wtedy domagać dodatkowych odsetek za każdy dzień opóźnienia oraz odszkodowania za wszelkie szkody, jakie poniósł z tytułu niezwrócenia pożyczki.

Żądanie zwrotu pożyczki przedawnia się po 10 latach - zatem po tym okresie nie można już dochodzić zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Obowiązuje podatek

Umowa pożyczki podlega obowiązkowi podatkowemu od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten powstaje w chwili podpisania umowy i ciąży na obydwu stronach umowy - chyba że w umowie strony postanowiły inaczej (w praktyce zazwyczaj to pożyczkobiorca płaci należny podatek). Podatek ten wynosi 2% od kwoty pożyczki (od pożyczki o wartości 10 000 będzie to kwota 200 złotych). Należy go uiścić w kasie lub wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy) w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Umowę przedkłada się do wglądu w urzędzie i wypełnia druk deklaracji podatkowej. Za każdy dzień opóźnienia w zapłaceniu podatku urząd nalicza odsetki karne.

Zwolnione od podatku będą tylko te osoby, które zawierają umowę pożyczki z najbliższymi członkami rodziny (małżonkiem, dziećmi, wnukami, rodzicami, dziadkami, pasierbami, zięciami, synowymi, rodzeństwem, ojczymem, macochą i teściami) i kwota pożyczki w tej umowie nie przekracza 9637 złotych.
Jak się zabezpieczyć

Zabezpieczenie pożyczki nie jest obowiązkowe, ale warto o nim pomyśleć. Jest ono gwarancją zwrotu długu dla pożyczającego, a z drugiej strony, dla potencjalnego dłużnika - argumentem mogącym poprzeć jego prośbę. Takim zabezpieczeniem może być na przykład zastaw na samochodzie, weksel lub poręczenie innych osób. Jeżeli strony decydują się na zabezpieczenie, to jego sposób należy dokładnie opisać w umowie. Jeżeli zabezpieczeniem ma być poręczenie osób trzecich, to do umowy należy dołączyć ich poręczenia złożone w formie pisemnej.

W razie problemów - ugoda


Zdarza się i tak, że pożyczkobiorca w żaden sposób nie zabezpieczył zwrotu pożyczonej kwoty, a z różnych względów (utrata pracy, problemy zdrowotne, rodzinne) nie może jej oddać w terminie określonym w umowie. W takiej sytuacji pożyczkodawca chcący odzyskać swoje pieniądze powinien podpisać z dłużnikiem ugodę. Ugoda taka powinna być sporządzona w formie pisemnej i określać:

# datę i miejsce jej sporządzenia,

# dane stron,

# wskazanie, iż jest to ugoda regulująca spłatę pożyczki,

# określenie nowych warunków spłaty pożyczki: innego terminu spłaty, rozłożenia spłaty na raty, rezygnacji z dochodzenia przez pożyczkodawcę odsetek,

# dodatkowe zabezpieczenie wykonania umowy (np. weksel in blanco wraz z umową wekslową),

# wskazanie, iż ugoda została zawarta w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,

# podpisy stron.

Gdy ugoda nie pomoże

Jeśli mimo zawarcia ugody pożyczkobiorca w dalszym ciągu uchyla się od uregulowania zobowiązań, wówczas pożyczkodawcy pozostają dwa wyjścia: może albo sprzedać dług, albo skierować sprawę na drogę sądową.

Sprzedaż długu następuje bez zgody dłużnika (pożyczkobiorcy). Jest ona dopuszczalna, chyba że strony w umowie pożyczki zastrzegły, iż pożyczkodawca takiego prawa nie ma. Nabywca długu ma wszelkie prawa do egzekwowania od pożyczkobiorcy zarówno samej kwoty pożyczki, jak i wszystkich należnych odsetek. Sprzedający dług ma obowiązek powiadomienia dłużnika o osobie nowego wierzyciela, któremu ma obowiązek spłacić pożyczkę; zawiadomienie to odbywa się zwykle przez wysłanie listu poleconego.

Kupnem długów zajmują się obecnie wyspecjalizowane firmy windykacyjne. Odkupują one dług po cenie niższej niż jego wartość, po czym dążą (w sposób zgodny z prawem) do wyegzekwowania od dłużnika należnej kwoty.

# Wystąpienie na drogę sądową. Powództwo o zapłatę wymaganej kwoty wnosi się do sądu cywilnego, w którego okręgu zamieszkuje pożyczkobiorca. Do pozwu należy dołączyć umowę pożyczki. Kiedy zapadnie i uprawomocni się korzystny wyrok, należy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności i zwrócić się o egzekucję długu do komornika.

Podstawą do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika może być również akt notarialny, w którym pożyczkobiorca (dobrowolnie) poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do zapłaty pożyczonej sumy. Taki akt notarialny można uzyskać za zgodą pożyczkobiorcy, nie zawsze jest to jednak realne. Dlatego pożyczając komuś pieniądze, najlepiej od razu domagać się od swego przyszłego dłużnika sporządzenia umowy pożyczki przed notariuszem i zawarcia w niej dodatkowych uregulowań dotyczących ewentualnego postępowania egzekucyjnego.




W tej kwestii warto jeszcze zajrzeć tutaj na stronę https://www.umownik.pl/oswiadczenie-woli-co-to-jest/ Tam jest wszystko prawnie wytłumaczone co i jak. Zanim się podejmie jakiekolwiek kroki prawne to warto zajrzeć na tą stronę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlkaR
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 161

PostWysłany: Pon Sie 03, 2020 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeśli pożyczam, to tylko od rodziców i staram się to jak najszybciej oddać. Lepiej unikać długów...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Josef1456
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 24 Sty 2022
Posty: 2

PostWysłany: Pon Sty 24, 2022 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Staram się nie pożyczać od krewnych. Dopiero gdy potrzebna była duża ilość, podchodził do nich. Jeśli muszę dotrzeć do mojej pensji, to wybieram firmę na stronie. O wiele łatwiej i nie psuje relacji w rodzinie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PierceWelsh
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 16 Gru 2021
Posty: 120

PostWysłany: Czw Sty 27, 2022 5:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

This is an outstanding blog. I'm serious. You have a lot of knowledge and enthusiasm for this topic. You also know how to rally people behind it, as evidenced by the responses. Making Good Money Out Of Baccarat
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kredyty hipoteczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy