FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Co to jest służebność gruntowa?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 8:49 pm    Temat postu: Co to jest służebność gruntowa? Odpowiedz z cytatem

Służebność gruntowa uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym (KC) (art. 285 - 295). Zgodnie z art 285 KC nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że:

a) właściciel nieruchomości władnącej (a więc tej, na której korzyść ustanowiona jest służebność) może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej - na przykład dojeżdżając przez nią do drogi publicznej, bądź;

b) właściciel nieruchomości obciążonej (a więc tej, na której ustanowiona jest służebność) zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności. Przykładem ograniczenia określonych działań jest sytuacja, w której właściciel nieruchomości obciążonej nie może zbudować płotu, który uniemożliwiałby przejazd przez jego działkę właścicielowi nieruchomości władnącej.

Należy zwrócić uwagę, że służebność gruntowa jest związana z konkretną nieruchomością, a nie z osobą właściciela tej nieruchomości. Tym samym np. zbycie nieruchomości nie ma wpływu na istnienie służebności obciążającej tą nieruchomość. Oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej o ustanowieniu służebności musi mieć formę aktu notarialnego. Służebność powinna być wpisana do księgi wieczystej.

Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej (lub jej oznaczonej części) oraz musi być wykonywana w sposób jak najmniej utrudniający korzystanie z nieruchomości obciążonej. Co do zasady, utrzymanie urządzeń koniecznych do wykonywania służebności spoczywa na właścicielu nieruchomości władnącej. Posługując się dalej przykładem służebności przejazdu przez sąsiednią działkę - droga powinna być zlokalizowana w ten sposób, aby jak najmniej utrudniać korzystanie z nieruchomości obciążonej (np. przy granicy działki). Koszt utrzymania drogi powinien być pokryty przez właściciela nieruchomości władnej.

Właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się - w określonych przypadkach - zniesienia służebności gruntowej. Jeżeli służebność nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej, a dla właściciela nieruchomości obciążonej stała się szczególnie uciążliwa, to właściciel nieruchomości obciążonej może (za zapłatą odpowiedniego wynagrodzenia na rzecz właściciela nieruchomości władnącej) domagać się zniesienia tej służebności. Jeżeli natomiast służebność gruntowa straciła dla nieruchomości władnącej jakiekolwiek znaczenie to właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Niezależnie od powyższego właściciel nieruchomości władnej może sam zrzec się służebności.
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
tetrus
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 10
Skąd: Dobrocin DLS / Nowy Sącz

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art. 145 KC
§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy