FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
domofon do domu jednorodzinnego?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Remonty, wyposażenie wnętrz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
laskomex
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 23, 2010 10:05 am    Temat postu: domofon do domu jednorodzinnego? Odpowiedz z cytatem

Domofon w domu jednorodzinnynm – może cyfrowy?

Projekt Twojego nowego Domu jest już na ukończeniu, lub właśnie kupujesz dom... Wśród wielu rzeczy jakie masz w tym momencie na głowie jest punkt nazwijmy to „otwieranie furtki”. Postaram Ci pomóc rozwiązać ten problem.

Najpierw szczypta historii i związane z nią standardy..

Rozwiązanie minimalne – czyli wywołanie przez rzut kamyczkiem oraz system otwierania kluczem w systemie „kurtka-buty-brama” – jest już stosowane coraz rzadziej. Krok dalej jest dzwonek i elektrozaczep – plus weryfikacja gości „przez okno”... i wszystko jest dobrze, o ile za każdym razem chcemy biegać do okna z którego widać drzwi na teren posesji – nie wspominając o zróżnicowanej widoczności w deszczu, śniegu, czy w nocy.

I właśnie dlatego zaczęto używać interkomów z dołączonym sterowaniem elektrozaczepem przy drzwiach – na tym etapie mówimy już o domofonie (w wersji analogowej). Kilka żył (zwykle 3 lub 4 główne plus po jednej dla każdego abonenta) prowadzi zwykle bezpośrednio od kasety zewnętrznej do każdego z lokatorów, lub pośrednio jeszcze do centralki elektroniki.
Wydaje się to być rozwiązaniem wystarczającym dla instalacji w domu jednorodzinnym, i racja – wydaje się.


Teraz współczesność, czyli nowoczesne rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom aktualnych i przyszłych właścicieli domów.

Dlaczego nie ograniczyć plątaniny kabli – a co za tym idzie kosztu instalacji?
Dlaczego nie zostawić sobie możliwości zainstalowania w przyszłości systemu wideodomofonowego na tych samych przewodach?
Dlaczego nie pomyśleć o wygodzie połączenia domofonu z funkcją zamka szyfrowego (elektrozaczep i tak przecież instalujemy)?
Te wszystkie opcje, oraz dużo więcej innych zalet, daje nam cyfrowy system domofonowy.
Cóż to jest i jak to się ma to „tradycyjnego” domofonu? Na początek odpowiem na drugą część pytania – ma się tak jak komputer do maszyny do pisania.

Pomyślmy jak to może wyglądać w rzeczywistości...

Wyobraź sobie typowy dom: 2-kondygnacyjny budynek mieszkalny z wejściem głównym (oraz jednym lub dwoma dodatkowymi – np. od strony ogrodu), oraz ogrodzeniem z bramą wjazdową i furtką. System cyfrowy zapewni w nim zarówno funkcję domofonu (lub wideodomofonu), jak i zamka szyfrowego oraz sterowania automatycznym otwieraniem bramy.

Dodatkowo – dzięki wyposażeniu paneli wejściowych w czytnik kluczy elektronicznych domownicy nie będą musieli używać kodów wpisywanych na klawiaturze.

Podchodząc do bramy domu widzimy np. estetyczny i solidny panel ze stali szlachetnej wyposażony w kamerę. Jeśli jesteśmy domownikiem – przykładamy swój klucz elektroniczny (pastylkę lub kartę) lub wpisujemy kod i furtka staje otworem, w tym momencie – zależnie od ustawień – w wybranych pomieszczeniach może odezwać się cichy gong sygnalizujący nasze wejście, tym samym kluczem elektronicznym lub kodem otworzymy drzwi do domu.

Jeśli przyjdzie gość – po zgłoszeniu się przy panelu zewnętrznym zidentyfikujemy go poznając głos, bądź używając wbudowanej w panel kamery, oraz otworzymy mu furtkę lub bramę wjazdową. Stali goście mogą otrzymać własny kod (inny niż domownicy) lub klucz elektroniczny – o określonym poziomie dostępu, np. by mogli swobodnie odwiedzić nas przy grillu, w ogrodzie, ale już bez możliwości wejścia do domu.

Nie musimy się obawiać że nie zauważymy gości – pod jednym wywołaniem mogą działać dwa urządzenia komunikacyjne – np. dwa unifony, dwa monitory, lub monitor i unifon, które można rozmieścić w różnych punktach domu (np. w przedpokoju i w pokoju dziennym), nawet do 400 m od bramy głównej.

Jeśli prowadzimy w domu działalność zawodową – nie będziemy niepokoić domowników, a interesanci wybiorą bezpośrednio numer gabinetu.

Również gdy przyjdą goście wyłącznie w celach towarzyskich – mogą wybrać bezpośrednio numer unifonu np. w pokoju konkretnego domownika, nie niepokojąc przy tym pozostałych.

Co się stanie gdy nie znamy numeru który chcemy wywołać? Wybierzmy dowolny... wtedy nasze wywołanie zostanie przekierowane do urządzeń zgodnie z ustawieniami wybranymi przez gospodarzy – np. do unifonu lub monitora w holu.

Bardzo istotne jest w naszym systemie, że zgodnie z wolą gospodarzy można dowolnie przenosić numery urządzeń – np. przenosząc gabinet do innego pokoju (nie zmieni się jego numer wywołania, nie trzeba przełączać połączeń elektrycznych), oraz (jeśli została do tego przygotowana instalacja) w każdym momencie w miejscu unifonu możemy zainstalować monitor kolorowy, lub odwrotnie – tam gdzie był monitor założymy „zwykłą słuchawkę” a monitor przeniesiemy do innego pomieszczenia..

Jeśli zatrudnimy pracownika – będzie on mieć ściśle określone uprawnienia dostępu ze swoim kluczem elektronicznym lub kodem – otworzy nim np. tylko wejście główne na posesję.

Z punktu widzenia gospodarzy system zapewnia wysoką elastyczność i wygodę, nie musimy instalować dodatkowych zamków szyfrowych przy drzwiach (dzięki temu klasycznego klucza do zamków użyjemy wyłącznie wychodząc z domu na dłużej, a wychodząc do sklepu lub do ogrodu - wracając wystarczy ze dotkniemy kluczem elektronicznym czytnika, lub wpiszemy kod by otworzyć drzwi).
Dodatkową zaletą jest bardzo wysoka odporność paneli zewnętrznych na typowe czynniki taki jak warunki pogodowe lub... (niestety) wandalizm. Panele są odporne na zachlapanie, oraz na silne uderzenia, podpalanie, czy inne typowe czynności podejmowane przez „inteligentnych inaczej”. Jeśli chcemy zabezpieczyć panel przed bezpośrednim działaniem deszczu – możemy go r,ównież zainstalować w dodatkowej obudowie zewnętrznej z „daszkiem”.

Wygodne monitory obsługują funkcję sterowania bramą wjazdową (w tym sygnalizują proces otwierania), oraz umożliwiają podłączenie dodatkowej kamery podglądu (np. skierowanej na niewidoczny z okiem plac zabaw dla dzieci, basen, garaż itp.). Do niektórych typów monitorów można podłączyć nawet trzy kamery dodatkowe.

Unifony (słuchawki) można wybrać spośród szerokiej gamy wzorów i kolorów, wybierając modele standardowe, głośnomówiące, spełniające dodatkowo funkcję dzwonka do drzwi (znów jedno urządzenie mniej do kupienia), z przyciskami obsługującymi sterowanie napędem bramy itp.

Przewaga cyfrowego systemu domofonowego przejawia się również w możliwości samodzielnego (bez konieczności użycia kodu instalatora) zarządzania kodami, oraz ustawieniami wywołania.
Jeśli będziemy przebudowywać dom – np. instalując dodatkowe drzwi w domu, lub dodatkową furtkę w ogrodzeniu - nasz system da się wygodnie przystosować, nie wymagając zmian okablowania między centralką a unifonami i monitorami. Krótko mówiąc – jeśli nasz dom będzie się rozwijał – nasz system domofonowy będzie rósł razem z nim.

Możemy również początkowo zainstalować wyłącznie system audio – np. gdy chcemy ograniczyć koszty lub nie widzimy potrzeby podglądu wideo, jeśli przygotujemy odpowiednie okablowanie (typowe przewody telekomunikacyjne) w każdej niemal chwili możemy rozbudować go do opcji wideo, przez proste dołączenie kilku elementów oraz wymianę paneli zewnętrznych na wersje z kamerami (z punktu widzenia lokatora zmiana będzie niemal całkowicie transparentna).

Nie ma również problemu z instalacją na dużych odległościach – np. gdy brama z wejściem zewnętrznym jest bardzo daleko od domu – np. 250 m (wydaje się często się z tym w Polsce nie spotkamy?), nasz system rozwiąże również ten problem zapewniając łączność do 400 metrów od bramy zewnętrznej do unifonu lub monitora. Podane odległości wydają się duże ale pamiętajmy że odległość w instalacji domofonowej liczymy „po długości kabla” a nie w linii prostej. Np. jeśli od wejścia do posesji do ściany budynku jest 30 metrów to możliwe że długość połączeń między wejściem a unifonem będzie miała nawet ponad 50 metrów – należy na to zwracać baczną uwagę).

Dochodzimy do pytania ZA ILE?
Wydaje się że system z takimi możliwościami będzie bardzo drogi, znacznie droższy od systemów „analogowych”, i znów racja – wydaje się.

Policzmy typowe składniki cyfrowego systemu domofonowego, dla domu jednorodzinnego z czterema unifonami (np. hall, pokój dzienny, rodzice, dzieci), na przykładzie systemu CD-2502 firmy Laskomex, w cenach brutto oczywiście:
- centralka – czyli mózg systemu – 160 zł
- panel zewnętrzny z klawiaturą optyczną i czytnikiem kluczy elektronicznych – 350 zł
- zasilacz – 36 zł
- unifon (słuchawka) LM cyfrowy z funkcją otwierania bramy wjazdowej – 43 zł x 2 szt = 86 zł
- i dwa typowe unifony dla mniej wymagających pomieszczeń – 40 zł x 2 szt = 80 zł
- elektrozaczep – około 50 zł
______________
za całość zapłacimy więc około 760 zł

Za te pieniądze zyskamy dodatkowo kilka cech nieosiągalnych w systemie analogowym (indywidualne ustawienia dla każdego z unifonów osobno, zintegrowanie zamka szyfrowego z domofonem, banalnie łatwa rozbudowa – tylko 2 żyły!, obsługa do 255 różnych kodów, indywidualne zarządzanie poziomem bezpieczeństwa – np. w unifonie w pokoju dzieci możemy wyłączyć możliwość otwierania drzwi wejściowych, oczywiście z zachowaniem możliwości rozmowy, itp...).

Teraz zobaczmy co musieli byśmy kupić by osiągnąć choćby w niewielkim stopniu zbliżoną funkcjonalność z użyciem systemu analogowego:
- panel z 4 przyciskami – 70 zł
- obudowa lub ramka aluminiowa – 50 zł
- kaseta elektroniki – 60 zł
- zasilacz – 30 zł
- unifon LM analogowy 4 x 30 zł = 120 zł
- elektrozaczep – około 50 zł
- zamek szyfrowy do pracy na zewnątrz – 200 zł
- zasilacz zamka szyfrowego – 30 zł
- dzwonek do drzwi z własnym zasilaniem – około 30zł
______________
za całość zapłacimy około 640 zł

Za te pieniądze będziemy dysponować urządzeniem starszej generacji, które przy rozbudowie będzie wymagało wymiany paneli zewnętrznych, oraz kładzenia nowych instalacji, bez możliwości połączenia z główną bramą wejściową (rozbudowa nadrzędna), o znacznie większej awaryjności (z racji ilości osobnych urządzeń).

A dodajmy że przedstawiona różnica cen nie uwzględnia ilości okablowania, która dla systemu analogowego jest kilkakrotnie większa w systemie analogowym (co dodatkowo podwyższa cenę każdego metra tej instalacji).

Czy warto jest zatem tkwić przy maszynie do pisania o 17% tańszej od komputera?
Dla niektórych na pewno warto, ale czy dla wszystkich?

Podsumowując – cyfrowy system domofonowy lub wideodomofonowy to doskonałe rozwiązanie dla rodziny – dzięki dużej elastyczności w adaptacji do zmieniających się dynamicznie wymagań użytkownika, oraz zapewnieniu dodatkowej funkcjonalności (np. zamek szyfrowy z czytnikiem kluczy) przy zachowaniu poziomu cenowego typowych systemów starszej generacji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy


Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Mocnakawa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 01 Paź 2012
Posty: 295
Skąd: Polska

PostWysłany: Sro Paź 10, 2012 4:29 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

ja jak najbardziej jestem za taką opcją: montuje się to na bramie wjazdowej i nikt ci nie wlezie na posesję przed przekręceniem.
Super sprawa
_________________
ta da dam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mojezdanie
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 139

PostWysłany: Pią Gru 13, 2013 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobre rozwiązanie w domu jednorodzinnym. Na stronie http://automatydobram.eu/ jest możliwość zakupu dobrej i taniej automatyki, oczywiście z opcją montażu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Z zachodu
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 70

PostWysłany: Pon Mar 10, 2014 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie. Nie zawsze ma się możliwość wyglądanie przez okno, by zobaczyć kto tam stoi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
prowansja
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lis 2014
Posty: 285

PostWysłany: Nie Lut 01, 2015 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli już budujemy nowy super dom, to powinniśmy także zainwestować w nowoczesny domofon Smile Ja polecam rozwiązania firmy http://www.fermax.com/polska/corporate/o-fermax/prezentacja/fermax.html szczególnie wideo domofn wygląda super, można też sobie zamontować urządzenie sterujące domem od wewnątrz Smile[/url]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
trelkovska
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 430

PostWysłany: Czw Kwi 23, 2015 7:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki nowoczesny domofon do domku jednorodzinnego z Ivel.pl to rzeczywiście świetna sprawa i z pewnością warto w tego typu urządzenie inwestować. Można przemyśleć sobie również kwestię wideodomofonów, które stają się coraz bardziej popularne i pomagają nam utrzymać bezpieczeństwo naszej posesji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
charlotte1991
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 723

PostWysłany: Sro Maj 27, 2015 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem w domu jak najbardziej powinien być wideodomofon i monitoring np z http://www.ip.pl/ Moi rodzice od lat mieszkają na wsi i nigdy nie było tylu kradzieży co w ostatnim roku. Dlatego praktycznie wszyscy zabezpieczyli dodatkowo swoje domu. My mieszkamy w bloku i też mamy videodomofon. Poza tym chcemy kupić kamerę przed drzwi na wszelki wypadek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mieszkanka1
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 7

PostWysłany: Sro Maj 27, 2015 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Domofon, a nawet wideofon. Nie zawsze, zwłaszcza przy większych działkach, jesteśmy w stanie skontrolować kto wchodzi na działkę, kto się dobija. W dodatku sprawdzi się lepiej niż w bloku, bo w bloku zawsze ktoś ze wspaniałych sąsiadów wpuści np. ulotkarza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tom7878
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 130

PostWysłany: Wto Cze 16, 2015 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem wideodomofon to trafny wybór. My mamy i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni - bez problemu mozna sprawdzić kto przyszedł i zdecydować czy się go wpuści czy nie he he Very Happy
Jak już się na coś zdecydujecie to pomyślcie o firmie która zamontuje wam ten domofon. Z tego co wiem można to zlecić firmie z http://www.monter24h.pl/oferta/domofony/ Szybko wykonują zlecenia i w razie problemów zawsze służą pomocą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dalongir
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 27 Kwi 2015
Posty: 181

PostWysłany: Pon Lip 06, 2015 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam stąd http://cleverhouse24.pl/19_genway Trochę zainwestowałem, ale było warto, biorąc pod uwagę wieczne problemy ze sprzętami słabej jakości u sąsiadów... Mój wideodomofon ma całkiem niezłą kamerę i czujnik zmierzchowy, a także automatycznie zapisuje zdjęcie osoby, która do mnie dzwoni. Podświetla się na pomarańczowo. Bramę otwiera guzik na słuchawce. Bardzo sobie fajna sprawa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ramis88
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 30 Paź 2017
Posty: 108

PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A chciałem jeszcze Was zapytać czy ktoś z Was może myślał nad wyborem odpowiedniego dzwonka do drzwi wejściowych, ponieważ trafiłem na ciekawe rozwiązanie w sklepie JBPartner, a mianowicie "Bezprzewodowy bezbateryjny dzwonek - Linbell G1" który wystarczy odpowiednio zamontować z odbiornikami sygnału i mamy z głowy ciągnięcie kabli, późniejsze naprawy itd. A trwałość przycisku określona jest na ponad 200 000 naciśnięć, także spokojnie wystarczy nawet na całe życie. Szczególnie, że nie jest wcale tak drogie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KrzysiekD
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 23 Mar 2016
Posty: 173

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Systemami domofonowymi i videodomofonowymi zajmuje się m.in. firma MRIF z Pabianic http://mrif.pl/oferta/ To profesjonaliści, u nas odpowiedzialni byli tez za instalację elektryczną. Wszystko poszło dobrze, działa sprawnie. Firma godna uwagi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rossana
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 11 Gru 2017
Posty: 227

PostWysłany: Czw Paź 04, 2018 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o domofony, a także domofony z funkcją wideo to na pewno niepodważalnym liderem na polskim rynku jest http://zamel.pl/ . Warto sprawdzić ich ofertę, możliwe że zainteresuje was równie mocno, jak mnie. Tym bardziej, że instalacja jest bardzo prosta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Remonty, wyposażenie wnętrz Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy